Animovaný film se v České republice tvořil do roku 1971 pouze v Pražských a Zlínských ateliérech. Ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa projevil zájem založit pobočku Krátkého filmu i v Ostravě, aby uspokojil potřebu výroby instruktážních a propagačních filmů tohoto průmyslového regionu a zajistil tak práci absolventům výtvarného umění a filmu. 10.5.1971 vznikla pobočka Krátkého filmu – studio Ostrava se sídlem na náměstí Lidových milicí(nynějším Masarykově náměstí). V roce 1978 se přejmenovala na studio Prométeus – podle antického hrdiny, který lidem přinesl oheň. Během prvních pěti let vyprodukovalo studio na devadesát dílů animovaných seriál a šestnáct samostatných krátkých animovaných snímků. Za téměř dvacetileté období existence vyprodukovalo studio bezmála 700 krátkých a celovečerních animovaných filmů. Filmy tvůrců Studia Prométheus byly úspěšné na mnohých světových festivalech.

Po sametové revoluci 17. listopadu 1989 byla práce ve Studiu Prométheus utlumována a jeho tvůrci i vybavení přecházelo do vlastnictví menších soukromých společností. Jednou z nejvýraznějších se stalo QQ studio Ostrava, zde se Krátký film stává akciovou společností, nachází příležitost pokračovat ve své tvorbě nejvýraznější osobnosti ostravské animované tvorby. Vedle vlastní tvorby produkuje QQ studio pořady ve spolupráci s Českou televizí a aktivně podporuje ateliér Animace a audio- vizuálního umění Ostravské univerzity. 

Mezi nejvýraznější osobnosti studia Prométeus patřili:

Jaromír Červený – vyhledával speciální a neobvyklé materiály pro tvorbu animovaného filmu, proto vznikla Perličková pohádka (viz TV panák), kde bylo animováno 2 500 skleněných kuliček.

Růžena Šárská – představitelka papírkového animovaného filmu (papírkáč)  – Jako šli červené črievičky pre ženich.

Karel Trlica  - O Kubovi a Stázině, Kantiléna, Pa a Pi, ...

Ilja Novák – Veselé Vánoční dobrodružství aneb Karlíkovo zimní dobrodružství, Virtuóz, Co vy na to pane barone, Jeho excelence, Lux a Delux, jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni, …

Dalimil Koutek – Ciska

Milan Lesniak – Vivat maestro, Indické rozprávky, Pučálkovic Amina, …

Dalibor Nytra – po mnoha letech obnovil animaci plastické loutky - Libo-li flek,  Včas,  Plastivízia, …

Věra Vicherková – střih většiny animáků, legenda střihu.

 

Expozici o historii a tvorbě animovaného filmu v Ostravě vytvořilo QQ studio Ostrava – jeden s hlavních pokračovatelů studia Prométeus. Je koncipovaná tak, aby působila dojmem, že se nacházíme ve filmovém ateliéru v době, kdy neexistoval ,,digitál“ a fungovaly klasické filmové postupy.

Celá expozice je členěna do několika stanovišť představující jednotlivé kroky při výrobě animovaného filmu tradičními postupy. Stanoviště tvoří vždy dominantní exponát doplněný dalšími drobnými artefakty. Naleznete zde exponáty jako střihový stůl, přepiš zvuku, animační kolotoč, snímací stůl na ploškovou animaci a mnoho dalšího! Většina exponátu je interaktivních a vše si můžete sami vyzkoušet!